reklama

Investovať do obrany a bezpečnosti sa oplatí

Investície do schopností, ktoré nám spoločne so spojencami umožnia riešiť a predchádzať krízam, sú určite lacnejšie ako investície do vedenia samotnej vojny a následnej povojnovej rekonštrukcie spoločnosti a infraštruktúry.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Je načase, aby politici brali vážne zásadné zmeny bezpečnostného prostredia. Zmeny spôsobené nielen súčasnou výraznou migráciou utečencov do Európy, ale aj vznikom a pretrvávaním najnovších ozbrojených konfliktov, ktoré majú potenciál prerásť hranice štátov, v ktorých sa odohrávajú. Poučme sa z toho a predíďme dôsledkom ľahostajnosti našich politikov k obrane štátu.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť vážnej krízovej situácii, je prejaviť rázne odhodlanie štátu brániť svoje územie a oprávnené záujmy jeho obyvateľov pred vonkajšími, ale aj vnútornými hrozbami. V tejto súvislosti je investovanie do obrany a bezpečnosti jasným dôkazom tohto odhodlania. Vychádzajúc z preambuly Ústavy SR sú politici povinní svojim konaním zabezpečiť občanom štátu ich základné ústavné práva, a to právo na slobodný život, rozvoj duchovnej kultúry a hospodársku prosperitu. Tieto ústavné práva občanov však nie je možné zabezpečiť bez zaručenia bezpečnosti a obrany štátu. Samozrejme tu nejde o jednorazovú a krátkodobú záležitosť. Rozumné investície na dosiahnutie cieľov obrannej politiky si budú vyžadovať trvalé a dlhodobé úsilie, ktoré by malo byť podporené politickým konsenzom pri strategických rozhodnutiach o obrane štátu a kontinuitou realizácie úloh obrany štátu. Len v tom prípade je možné dosiahnuť hospodárnu, efektívnu a účinnú obranyschopnosť našej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V zhoršenom bezpečnostnom prostredí, v ktorom sa nedá úplne vylúčiť ani riziko ohrozenia našich hraníc, je z hľadiska bezpečnostných a obranných garancií rozhodujúce naše členstvo v NATO. Rovnako je dôležitá schopnosť Slovenska rýchlo poskytovať sily do spojeneckých operácií na riešenie kríz všade tam, kde sa vyskytnú a to skôr, ako tieto prerastú do rozsiahleho ozbrojeného konfliktu. Investície do schopností, ktoré nám spoločne so spojencami umožnia riešiť a predchádzať takýmto krízam, sú určite lacnejšie ako investície do vedenia samotnej vojny a následnej povojnovej rekonštrukcie spoločnosti a infraštruktúry štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z tohto hľadiska je schopnosť našich ozbrojených síl čeliť krízovým situáciám na území štátu a nasaditeľnosť a udržateľnosť našich jednotiek do operácií mimo územia štátu kľúčovým kritériom ďalšieho rozvoja našich ozbrojených síl.

Slovensko je členským štátom NATO a schopnosť rýchlo nasadiť požadované sily v správnom čase a tam kde treba, bude najlepším príspevkom Slovenska nielen v rámci kolektívnej obrany a medzinárodného krízového manažmentu, ale aj najlepším príspevkom k zaručeniu ústavných práv našich občanov.

Rezort obrany by mal v tejto súvislosti informovať našich občanov nielen o úspešných cvičeniach spojeneckých vojsk ale aj o plnení politického cieľa dosiahnuť zvýšenie použiteľnosti síl.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

Ivan Máčovský

Ivan Máčovský

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Roky pôsobil na veliacich a riadiacich pozíciách v rezorte obrany. Dnes je vedúcim stálej pracovnej skupiny pre národnú obranu v strane #SIEŤ. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu