Návšteva šéfa NATO na Slovensku - impulz na prehodnotenie obranných výdavkov na rok 2016?

Autor: Ivan Máčovský | 11.9.2015 o 6:36 | Karma článku: 7,92 | Prečítané:  2522x

Pre ministra obrany Martina Glváča je stretnutie s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom veľká česť. Pochválil sa, že pre túto príležitosť si kúpil novú kravatu.  

V rámci rokovania s generálnym tajomníkom NATO Jensa Stoltenberga, ktorý je na svojej prvej návšteve Slovenska, minister obrany Martin Glváč informoval šéfa NATO aj o obranných výdavkoch a navýšení finančných prostriedkov na niektoré modernizačné projekty. Minister Glváč v tejto súvislosti uviedol, že tento rok sa blížime k 1,1 % HDP výdavkov na obranu tým, že sa navýšili finančné prostriedky na niektoré modernizačné projekty.

Nuž, ak chceme dodržať naše záväzky deklarované na samite NATO vo Walese, je to pravdepodobne impulz na prehodnotenie návrhu rozpočtu pre rezort obrany na rok 2016.

Z porovnania upraveného rozpočtu rezortu obrany k 30.6.2015 na úrovni 880 704 136 Eur s návrhom rozpočtu pre rezort obrany na rok 2016 vo výške 850 574 394 Eur je totiž zrejmé, že nejde o zastavenie poklesu obranných výdavkov a ich postupný nárast ale o pravý opak. Pritom rezort obrany naštartoval rad modernizačných programov, ktoré vyžadujú nemalé zdroje. Len nedávno minister Glváč priznal, že nemá finančné prostriedky na zaplatenie letových hodín, resp. prenájmu Gripenov na zabezpečenie ochrany vzdušného priestoru Slovenska v rámci systému NATINAMDS a asi bude potrebné hľadať iné riešenia. Kto a kde ale nájde zdroje pre všetku obstarávanú techniku, technológie a servisné služby? Je zrejmé, že minister obrany nechá novej vláde mnoho nezodpovedaných otázok. A to nielen čo sa týka financovania, ale taktiež napríklad personálneho manažmentu, bytovej politiky alebo sociálneho zabezpečenia vojakov a podobne. Opäť sa ukazuje, že Slovensku chýba jasné strategické smerovanie v oblasti rozvoja obrany, obsiahnuté v novej obrannej stratégii a rozvojových plánoch.

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?