Občania potrebujú pocit bezpečia a politici potrebujú získať dôveru občana

Autor: Ivan Máčovský | 4.7.2015 o 12:04 | (upravené 16.7.2015 o 21:46) Karma článku: 7,72 | Prečítané:  1762x

Úroveň bezpečnosti Slovenska determinuje naša schopnosť spolupracovať a zapájať sa do riešenia konfliktov aj za našimi hranicami v miestach zdroja hrozby a nestability.

Politici by mali verejnosti jasne povedať, že obranyschopnosť Slovenska nesúvisí iba s územnou obranou štátu, ale aj s ochranou záujmov štátu mimo jeho územia.

Slovensko kultúrne, ekonomicky aj politicky patrí na západ. Po novembri 1989 sa uskutočnili reformy, vďaka ktorým sme sa stali demokratickou krajinou a otvorili sa nám dvere aj k ďalšej spolupráci s krajinami, na ktoré sme sa dovtedy dívali spoza železnej opony. Dňa 29. marca 2004sme sa napríklad stali členom NATO a od 1. mája 2004 členom Európskej únie

Slovensko sa hlási k princípom slobody, demokracie a právneho štátu. Všetko, čo nám dnes najviac prekáža - ako napríklad korupcia, chudobné regióny, nízka životná úroveň, či zle nastavené podmienky malým a stredným podnikateľom - sa dá zlepšiť.Napríklad tak, ako to navrhuje strana Sieť vo svojich prioritách. Podmienkou na tieto zmeny, ako aj pre snahu dosiahnuť ešte väčšiu prosperitu Slovenska jestabilné a predvídateľné bezpečnostné prostredie.Toto prostredie treba chrániť a brániť, a to predovšetkým s ohľadom na hrozby v podobe Islamského štátu, asymetrickej vojny na východe Ukrajiny a terorizmu. Potvrdzujú to aj nedávne udalosti v Tunisku.

Spôsobov ochrany a obrany môže byť niekoľko. My sme sa prihlásili k NATO a EÚ.Kolektívnu obranu v rámci NATO považujeme za hlavný nástroj našej bezpečnosti. Je ale v tejto súvislosti naša spoločnosť jednotná? V dobe informačnej vojny a zvyšujúcich sa kybernetických útokov na mediálne centrá je jednoznačné strategické smerovanie Slovenska v oblasti obrany a bezpečnosti, podporené robustnou mediálnou kampaňou politických špičiek, viac než potrebné. Občania potrebujú pocit bezpečia a politici potrebujú získať dôveru občana. Preto by mali byť naše politické špičky  v oblasti obrany a bezpečnosti jednotné a nekompromisné, ale najmä, viac viditeľné. Silné argumenty a nezvratné fakty by im mohli pomôcť.

 

Štát prijíma rozhodnutia v mene občanov. To si vyžaduje otvorenosť k verejnosti a posilňovanie aktívneho prístupu občanov k obrane.

 

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych, ktorých za vojny obrali o unikátnu vilu. Stavbu od Adolfa Loosa otvoril verejnosti.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?