Občania potrebujú pocit bezpečia a politici potrebujú získať dôveru občana

Autor: Ivan Máčovský | 4.7.2015 o 12:04 | (upravené 16.7.2015 o 21:46) Karma článku: 7,72 | Prečítané:  1775x

Úroveň bezpečnosti Slovenska determinuje naša schopnosť spolupracovať a zapájať sa do riešenia konfliktov aj za našimi hranicami v miestach zdroja hrozby a nestability.

Politici by mali verejnosti jasne povedať, že obranyschopnosť Slovenska nesúvisí iba s územnou obranou štátu, ale aj s ochranou záujmov štátu mimo jeho územia.

Slovensko kultúrne, ekonomicky aj politicky patrí na západ. Po novembri 1989 sa uskutočnili reformy, vďaka ktorým sme sa stali demokratickou krajinou a otvorili sa nám dvere aj k ďalšej spolupráci s krajinami, na ktoré sme sa dovtedy dívali spoza železnej opony. Dňa 29. marca 2004sme sa napríklad stali členom NATO a od 1. mája 2004 členom Európskej únie

Slovensko sa hlási k princípom slobody, demokracie a právneho štátu. Všetko, čo nám dnes najviac prekáža - ako napríklad korupcia, chudobné regióny, nízka životná úroveň, či zle nastavené podmienky malým a stredným podnikateľom - sa dá zlepšiť.Napríklad tak, ako to navrhuje strana Sieť vo svojich prioritách. Podmienkou na tieto zmeny, ako aj pre snahu dosiahnuť ešte väčšiu prosperitu Slovenska jestabilné a predvídateľné bezpečnostné prostredie.Toto prostredie treba chrániť a brániť, a to predovšetkým s ohľadom na hrozby v podobe Islamského štátu, asymetrickej vojny na východe Ukrajiny a terorizmu. Potvrdzujú to aj nedávne udalosti v Tunisku.

Spôsobov ochrany a obrany môže byť niekoľko. My sme sa prihlásili k NATO a EÚ.Kolektívnu obranu v rámci NATO považujeme za hlavný nástroj našej bezpečnosti. Je ale v tejto súvislosti naša spoločnosť jednotná? V dobe informačnej vojny a zvyšujúcich sa kybernetických útokov na mediálne centrá je jednoznačné strategické smerovanie Slovenska v oblasti obrany a bezpečnosti, podporené robustnou mediálnou kampaňou politických špičiek, viac než potrebné. Občania potrebujú pocit bezpečia a politici potrebujú získať dôveru občana. Preto by mali byť naše politické špičky  v oblasti obrany a bezpečnosti jednotné a nekompromisné, ale najmä, viac viditeľné. Silné argumenty a nezvratné fakty by im mohli pomôcť.

 

Štát prijíma rozhodnutia v mene občanov. To si vyžaduje otvorenosť k verejnosti a posilňovanie aktívneho prístupu občanov k obrane.

 

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?