Obranné výdavky, prísľub a realita

Autor: Ivan Máčovský | 15.7.2015 o 9:24 | Karma článku: 7,48 | Prečítané:  1805x

Pre pokračujúcu transformáciu ozbrojených síl potrebuje rezort obrany dostatok zdrojov, ale aj dosiahnuť vyváženú štruktúru obranných výdavkov.

Na summite NATO v septembri 2014 vo Walese sa Slovensko zaviazalo zastaviť pokles výdavkov na obranu, zabezpečiť ich reálny nárast v súlade s hospodárskym rastom a do roku 2020 vyčleniť 1,6 % HDP na obranu. Naša krajina zároveň vyjadrila zámer  do roku 2016 vynaložiť 20 % z celkových obranných výdavkov na modernizáciu ozbrojených síl.

Pozrime sa teda, ako to s našimi obrannými výdavkami v skutočnosti vyzerá. Celkové obranné výdavky sú na rok 2015 rozpočtované vo výške 1,03 % HDP. Z nižšie uvedenej tabuľky je zrejmé, že ani predvídateľná budúcnosť nie je dobrým východiskom na dosiahnutie zámeru do roku 2020 vyčleniť 1,6 % z HDP na obranu. V predvolebnom období  sa asi nedá očakávať, že vláda vezme odvahu a začne realizovať tento zámer, ktorý bol úplne ignorovaný v minulosti. Ak by to naše politické špičky mysleli vážne, už od začiatku krízy na Ukrajine by sa obranné výdavky začali postupne zvyšovať. 

Vysoké náklady na personál a netransparentná politika modernizácie armády dnes slúžia predovšetkým na udržanie administratívnych miest v rezorte obrany a na presadzovanie rýchlych nákupov, namiesto postupného a cieleného poskytovania komplexných balíkov spôsobilosti pre naše ozbrojené sily.

Dnes, pri netransparentnom plánovaní a manažovaní zdrojov neexistuje žiadna záruka, že viac peňazí vyrieši problémy našej armády. V prípade, že rezort obrany  investuje do oblastí ktoré nepodporujú nasaditeľnosť a udržateľnosť jednotiek v operáciách, nezvýši tým pripravenosť našich ozbrojených síl. Rovnako tak nepomôže, keď sa Slovensko rozhodne kúpiť novú výzbroj a techniku, pokiaľ táto nie je vybavená na plnenie konkrétnych úloh domáceho alebo medzinárodnéhho  krízového manažmentu.

Pre pokračujúcu transformáciu ozbrojených síl potrebuje rezort obrany dostatok zdrojov, ale aj dosiahnuť vyváženú štruktúru obranných výdavkov. Reforma nemôže prebiehať na úkor personálnej naplnenosti jednotiek, primeraného výcviku a modernej infraštruktúry. Ale to už pravdepodobne bude riešiť nasledujúca vláda.

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?