Modernizácia armády si vyžaduje dodatočné zdroje

Autor: Ivan Máčovský | 7.8.2015 o 5:41 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  3540x

Jedným z hlavných ukazovateľov obranného úsilia našej krajiny je úroveň a stabilita obranných výdavkov.

Minister obrany Martin Glváč sa tvári transparentne a keď mu to vyhovuje, pri nákupoch výzbroje a techniky máva Bielou knihou o obrane SR. Financovane vládou sledovaných projektov modernizácie ozbrojených síl je však netransparentné.

Pozrime sa teda, aká je realita. Rozpočet ministerstva obrany na rok 2015 bol schválený na úrovni 797 mil.. Na základe verejne dostupných zdrojov bol tento rozpočet v júni tohto roku zvýšený o takmer 84 mil. €. To, že si modernizácia armády vyžiada finančné prostriedky nad rámec schválených výdavkov na obranu, bolo zrejmé už pri prvých rozhodnutiach o nákupoch novej výzbroje a techniky pre ozbrojené sily. Faktom je, že našej armáde chýbajú zdroje a je nedostatočne vyzbrojená a vybavená. Pri zvažovaní rizík nedostatočnej obrany a bezpečnosti Slovenska, je zvyšovanie obranných výdavkov nevyhnutné. Vláda predsa zodpovedá za obranu krajiny a zásadná zmena bezpečnostného prostredia si vyžaduje rázne rozhodnutia. V tejto súvislosti je dodatočné vyčlenenie zdrojov v súlade s príslušným ustanovením Bielej knihy o obrane SR. V tomto dokumente sa uvádza, že na postupné prekonávanie dlhodobých deficitov v oblasti modernizácie ozbrojených síl budú vyčleňované dodatočné finančné prostriedky, nad rámec výdavkov kapitoly MO SR, účelovo určené na realizáciu vládou sledovaných projektov obmeny hlavných druhov výzbroje, techniky a materiálu. Otázkou však je, ktoré sú to tie vládou sledované projekty, na ktoré boli dodatočne vyčlenené peniaze daňových poplatníkov vo výške takmer 84 mil. €? Jasná odpoveď v tejto súvislosti chýba.

Občania sú citliví na "vyhadzovanie" finančných prostriedkov na zbrojenie a očakávajú, že rezort obrany bude otvorene a vecne informovať verejnosť o problémoch, s ktorými zápasí a bude informovať aj o návrhoch ich riešenia, vrátane krytia zdrojových potrieb.  Aj o tom hovorí vládou schválená  Biela kniha o obrane SR.  

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?