Investovať do obrany a bezpečnosti sa oplatí

Autor: Ivan Máčovský | 17.8.2015 o 6:06 | Karma článku: 7,73 | Prečítané:  1813x

Investície do schopností, ktoré nám spoločne so spojencami umožnia riešiť a predchádzať krízam, sú určite lacnejšie ako investície do vedenia samotnej vojny a následnej povojnovej rekonštrukcie spoločnosti a infraštruktúry.

Je načase, aby politici brali vážne zásadné zmeny bezpečnostného prostredia. Zmeny spôsobené nielen súčasnou výraznou migráciou utečencov do Európy, ale aj vznikom a pretrvávaním najnovších ozbrojených konfliktov, ktoré majú potenciál prerásť hranice štátov, v ktorých sa odohrávajú. Poučme sa z toho a predíďme dôsledkom ľahostajnosti našich politikov k obrane štátu.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť vážnej krízovej situácii, je prejaviť rázne odhodlanie štátu brániť svoje územie a oprávnené záujmy jeho obyvateľov pred vonkajšími, ale aj vnútornými hrozbami. V tejto súvislosti je investovanie do obrany a bezpečnosti jasným dôkazom tohto odhodlania. Vychádzajúc z preambuly Ústavy SR sú politici povinní svojim konaním zabezpečiť občanom štátu ich základné ústavné práva, a to právo na slobodný život, rozvoj duchovnej kultúry a hospodársku prosperitu. Tieto ústavné práva občanov však nie je možné zabezpečiť bez zaručenia bezpečnosti a obrany štátu. Samozrejme tu nejde o jednorazovú a krátkodobú záležitosť. Rozumné investície na dosiahnutie cieľov obrannej politiky si budú vyžadovať trvalé a dlhodobé úsilie, ktoré by malo byť podporené politickým konsenzom pri strategických rozhodnutiach o obrane štátu a kontinuitou realizácie úloh obrany štátu. Len v tom prípade je možné dosiahnuť hospodárnu, efektívnu a účinnú obranyschopnosť našej krajiny.

V zhoršenom bezpečnostnom prostredí, v ktorom sa nedá úplne vylúčiť ani riziko ohrozenia našich hraníc,  je z hľadiska bezpečnostných a obranných garancií rozhodujúce naše členstvo v NATO. Rovnako je dôležitá schopnosť Slovenska rýchlo poskytovať sily do spojeneckých operácií na riešenie kríz všade tam, kde sa vyskytnú a to skôr, ako tieto prerastú do rozsiahleho ozbrojeného konfliktu. Investície do schopností, ktoré nám spoločne so spojencami umožnia riešiť a predchádzať takýmto krízam, sú určite lacnejšie ako investície do vedenia samotnej vojny a následnej povojnovej rekonštrukcie spoločnosti a infraštruktúry štátu.

Z tohto hľadiska je schopnosť našich ozbrojených síl čeliť krízovým situáciám na území štátu  a nasaditeľnosť a udržateľnosť našich jednotiek do operácií mimo územia štátu kľúčovým kritériom ďalšieho rozvoja našich ozbrojených síl.

Slovensko je členským štátom NATO a schopnosť rýchlo nasadiť požadované sily v správnom čase a tam kde treba, bude najlepším príspevkom Slovenska nielen v rámci  kolektívnej obrany a medzinárodného krízového manažmentu, ale aj najlepším príspevkom k zaručeniu ústavných práv našich občanov.

Rezort obrany by mal v tejto súvislosti informovať našich občanov nielen o úspešných cvičeniach spojeneckých vojsk ale aj o plnení politického cieľa dosiahnuť zvýšenie použiteľnosti síl.

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?