Armáda potrebuje viac aktívnych záloh, dnes nemá žiadne

Autor: Ivan Máčovský | 27.8.2015 o 8:25 | Karma článku: 10,49 | Prečítané:  3068x

Návrh zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorý vláda SR na svojom rokovaní 26. augusta 2015 schválila, súvisí najmä s problematikou aktívnych a ostatných záloh.

Dobrovoľná vojenská príprava by mala podľa navrhovaného zákona trvať dvanásť týždňov a  občania budú za tento dobrovoľný výcvik dostávať príspevok 375 eur, ktorý nebude podliehať zdaneniu, bezplatné ubytovanie, stravu a ďalšie náležitosti. Otázkou je, akú kategóriu občanov a v akom počte tento motivačný faktor osloví. V tejto súvislosti bude zásadnou otázkou aj postoj zamestnávateľov voči zamestnancom, ktorí prejavia záujem o dobrovoľnú vojenskú prípravu.

Do aktívnych záloh by mali byť zaraďovaní občania, ktorí už absolvovali výcvik a  podpíšu kontrakt na 2 až 5 rokov. Potom sa v prvom roku zúčastnia 30 dňového a v ďalších rokoch len 15 dňového výcviku a budú pripravení, v prípade krízových situácií, nastúpiť k predurčeným útvarom.

Hoci zákon o aktívnych zálohách bol prijatý už v roku 2005, tie sa necvičili a to hlavne z dôvodu nedostatku peňazí  ale taktiež nezáujmu našich politických špičiek o túto oblasť. V súčasnej dobe tak nemá rezort obrany pripravené žiadne aktívne zálohy. Nuž, v súvislosti s vlastnou armádou nezaškodí citovať známy výrok Napoleona: „Národ, ktorý nie je ochotný kŕmiť svoju armádu bude neodvratne kŕmiť cudziu“.

Na základe verejne dostupných zdrojov plánuje rezort obrany ročne vycvičiť asi 150 dobrovoľníkov, neskôr ich môže byť viac. Je to dostačujúce? Pre porovnanie, armáda Českej republiky navýšila počet aktívnych záloh na približne 5000.

Treba taktiež zdôrazniť, že len prijatie zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave  a prijatie novelizácie zákona o aktívnych zálohách je nepostačujúce. Zdá sa, že ministerstvo obrany pri príprave súvisiacich zákonov išlo len cestou najmenších nevyhnutných úprav, riešiacich zálohy len v stave bezpečnosti a doposiaľ nie je doriešená otázka prípravy a použitia záloh v krízových stavoch. V tejto súvislosti treba povedať, že realizovateľná a životaschopná koncepcia záloh a doriešenie legislatívnych otázok v nadväznosti na odvodovú povinnosť, prípravu a použitie záloh nielen v stave bezpečnosti ale aj počas vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu  a núdzového stavu je zásadná a je na našich politikoch aby sa touto otázkou vážne zaoberali a to najmä v súvislosti s horšiacim sa bezpečnostným prostredím.   

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.


Už ste čítali?