reklama

Armáda potrebuje viac aktívnych záloh, dnes nemá žiadne

Návrh zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktorý vláda SR na svojom rokovaní 26. augusta 2015 schválila, súvisí najmä s problematikou aktívnych a ostatných záloh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Dobrovoľná vojenská príprava by mala podľa navrhovaného zákona trvať dvanásť týždňov a občania budú za tento dobrovoľný výcvik dostávať príspevok 375 eur, ktorý nebude podliehať zdaneniu, bezplatné ubytovanie, stravu a ďalšie náležitosti. Otázkou je, akú kategóriu občanov a v akom počte tento motivačný faktor osloví. V tejto súvislosti bude zásadnou otázkou aj postoj zamestnávateľov voči zamestnancom, ktorí prejavia záujem o dobrovoľnú vojenskú prípravu.

Do aktívnych záloh by mali byť zaraďovaní občania, ktorí už absolvovali výcvik a podpíšu kontrakt na 2 až 5 rokov. Potom sa v prvom roku zúčastnia 30 dňového a v ďalších rokoch len 15 dňového výcviku a budú pripravení, v prípade krízových situácií, nastúpiť k predurčeným útvarom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci zákon o aktívnych zálohách bol prijatý už v roku 2005, tie sa necvičili a to hlavne z dôvodu nedostatku peňazí ale taktiež nezáujmu našich politických špičiek o túto oblasť. V súčasnej dobe tak nemá rezort obrany pripravené žiadne aktívne zálohy. Nuž, v súvislosti s vlastnou armádou nezaškodí citovať známy výrok Napoleona: „Národ, ktorý nie je ochotný kŕmiť svoju armádu bude neodvratne kŕmiť cudziu“.

Na základe verejne dostupných zdrojov plánuje rezort obrany ročne vycvičiť asi 150 dobrovoľníkov, neskôr ich môže byť viac. Je to dostačujúce? Pre porovnanie, armáda Českej republiky navýšila počet aktívnych záloh na približne 5000.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba taktiež zdôrazniť, že len prijatie zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave a prijatie novelizácie zákona o aktívnych zálohách je nepostačujúce. Zdá sa, že ministerstvo obrany pri príprave súvisiacich zákonov išlo len cestou najmenších nevyhnutných úprav, riešiacich zálohy len v stave bezpečnosti a doposiaľ nie je doriešená otázka prípravy a použitia záloh v krízových stavoch. V tejto súvislosti treba povedať, že realizovateľná a životaschopná koncepcia záloh a doriešenie legislatívnych otázok v nadväznosti na odvodovú povinnosť, prípravu a použitie záloh nielen v stave bezpečnosti ale aj počas vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu je zásadná a je na našich politikoch aby sa touto otázkou vážne zaoberali a to najmä v súvislosti s horšiacim sa bezpečnostným prostredím. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ 

Ivan Máčovský

Ivan Máčovský

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Roky pôsobil na veliacich a riadiacich pozíciách v rezorte obrany. Dnes je vedúcim stálej pracovnej skupiny pre národnú obranu v strane #SIEŤ. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu