Návšteva šéfa NATO na Slovensku - impulz na prehodnotenie obranných výdavkov na rok 2016?

Autor: Ivan Máčovský | 11.9.2015 o 6:36 | Karma článku: 7,92 | Prečítané:  2551x

Pre ministra obrany Martina Glváča je stretnutie s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom veľká česť. Pochválil sa, že pre túto príležitosť si kúpil novú kravatu.  

V rámci rokovania s generálnym tajomníkom NATO Jensa Stoltenberga, ktorý je na svojej prvej návšteve Slovenska, minister obrany Martin Glváč informoval šéfa NATO aj o obranných výdavkoch a navýšení finančných prostriedkov na niektoré modernizačné projekty. Minister Glváč v tejto súvislosti uviedol, že tento rok sa blížime k 1,1 % HDP výdavkov na obranu tým, že sa navýšili finančné prostriedky na niektoré modernizačné projekty.

Nuž, ak chceme dodržať naše záväzky deklarované na samite NATO vo Walese, je to pravdepodobne impulz na prehodnotenie návrhu rozpočtu pre rezort obrany na rok 2016.

Z porovnania upraveného rozpočtu rezortu obrany k 30.6.2015 na úrovni 880 704 136 Eur s návrhom rozpočtu pre rezort obrany na rok 2016 vo výške 850 574 394 Eur je totiž zrejmé, že nejde o zastavenie poklesu obranných výdavkov a ich postupný nárast ale o pravý opak. Pritom rezort obrany naštartoval rad modernizačných programov, ktoré vyžadujú nemalé zdroje. Len nedávno minister Glváč priznal, že nemá finančné prostriedky na zaplatenie letových hodín, resp. prenájmu Gripenov na zabezpečenie ochrany vzdušného priestoru Slovenska v rámci systému NATINAMDS a asi bude potrebné hľadať iné riešenia. Kto a kde ale nájde zdroje pre všetku obstarávanú techniku, technológie a servisné služby? Je zrejmé, že minister obrany nechá novej vláde mnoho nezodpovedaných otázok. A to nielen čo sa týka financovania, ale taktiež napríklad personálneho manažmentu, bytovej politiky alebo sociálneho zabezpečenia vojakov a podobne. Opäť sa ukazuje, že Slovensku chýba jasné strategické smerovanie v oblasti rozvoja obrany, obsiahnuté v novej obrannej stratégii a rozvojových plánoch.

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.


Už ste čítali?