Obranné nákupy cez NSPA šetria zdroje.

Autor: Ivan Máčovský | 23.9.2015 o 7:53 | Karma článku: 6,93 | Prečítané:  1798x

Len tohtoročné obstaranie munície cez NSPA ušetrí finančné prostriedky približujúce sa doterajším platbám SR za päť rokov členstva v ASP.

Ministerstvo obrany SR obstaralo pre armádu prostredníctvom NSPA (NATO Support and Procurement Agency) dva kusy multifunkčných zbraňových systémov Carl-Gustaf M3 a dva kusy Carl-Gustaf M4, vrátane určitého množstva jednotlivých druhov munície. Nie je to nič mimoriadne čo sa týka rozsahu obstarania, avšak  ide o prvý nákup munície prostredníctvom tejto agentúry NATO.

SR je členom NSPA od roku 2004. Exminister Jaroslav Baška v roku 2010 schválil členstvo a následne Ľubomír Galko v roku 2011 potvrdil, že Slovensko bude platiacim členom ASP (Ammunition Support Partnership) v rámci NSPA. Výška ročného členského príspevku v ASP je pritom závislá na danostiach príslušného roka.  

Napriek tomu, že SR je členom obidvoch platforiem a každoročne platí vysoké členské príspevky do oboch, toto je po piatich rokoch členstva v ASP prvý nákup munície cez NSPA (ASP). Podľa princípu "Contracts let in Nations", môže priemysel SR získať zákazky v objeme rovnajúcom sa objednávkam rezortu obrany prostredníctvom NSPA v režime "Contracts placed via NSPA". SR doposiaľ nedokázala zabezpečiť túto tzv. "vyváženú bilanciu", teda nedokázala efektívne obstarávať cez NSPA, a tým ani nedokázala podporiť etablovanie sa národného obranného priemyslu na dodávkach pre zahraničných partnerov. Pritom je nutné zdôrazniť, že od roku 2010 doteraz  SR zaplatila členské príspevky do ASP vo výške približne 280 000 € bez toho, aby sme tento mechanizmus využívali.

Obstarávať cez NSPA je dobré aj preto, že čistota, rýchlosť, interoperabilita a  cena obstarávaní týmto spôsobom môžu byť atraktívne nielen pre armádu, ale po takýchto nákupoch má náš obranný priemysel väčšiu šancu podieľať sa na dodávkach tovarov a služieb na účely obrany cez NSPA. Podľa dostupných informácií, len tohtoročné obstaranie munície cez NSPA ušetrí finančné prostriedky približujúce sa doterajším platbám SR za päť rokov členstva v ASP. Napriek tomu, že efektivita obstarávania cez NSPA je dnes nespochybniteľná, politické špičky v rezorte dlhodobo neboli naklonené tomuto postupu ani pri iných komoditách.

Skutočný efekt  a hospodárnosť takýchto obstarávaní pre OS SR sa však dostaví až potom, keď bude prijatý praktický a fungujúci systém obranného plánovania a hlavne ak budú schválené stabilné dlhodobé plány  a projekty vyzbrojovania, stabilný plán obstarávania, ktoré vylúčia ad hoc rozhodovanie. Samozrejme, toto si vyžaduje vecnú a finančnú stabilitu.

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych, ktorých za vojny obrali o unikátnu vilu. Stavbu od Adolfa Loosa otvoril verejnosti.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?