Zriadenie styčného integračného tímu NATO zvyšuje praktickú obranyschopnosť Slovenska

Autor: Ivan Máčovský | 9.10.2015 o 11:45 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  2679x

Na rokovaní ministrov obrany členských krajín severoatlantickej aliancie 8. októbra 2015 bolo prijaté rozhodnutie o zriadení styčného integračného tímu NATO (NATO Force Integration Unit) na Slovensku.

Diskusie na túto tému v rôznych denníkoch však naznačujú, že zriadenie styčného integračného tímu NATO na Slovensku je určitou časťou našej verejnosti vnímané negatívne. Nuž, opäť sa potvrdzuje, že problematika nášho členstva v NATO je politickými špičkami dlhodobo zanedbávaná. Jednou z neospravedlniteľných chýb je absencia adekvátnej komunikácie s verejnosťou. Nielen laická, ale často aj odborná verejnosť je vylúčená z komunikácie o otázkach obrany. Vytvára to priestor na vznik pochybností o otvorenosti a čistote rozhodnutí. Povinnosťou politických lídrov by malo byť pravidelne, otvorene a pravdivo informovať občanov Slovenska o aktuálnom stave a potrebách obrany. O tom, čo je potrebné na naplnenie všetkých zákonných povinností a našich spojeneckých záväzkov.

Vďaka členstvu v NATO získala Slovenská republika bezpečnostné garancie, ktoré sú zárukou prosperity a rozvoja našej spoločnosti. Zároveň sme však prevzali svoj podiel zodpovednosti za kolektívnu obranu a formovanie stabilného bezpečnostného prostredia v euroatlantickom priestore.

V demokratickej spoločnosti má každý právo vyjadriť svoj názor. Tento názor by sa však  mal opierať o fakty. A faktom je, že zriadenie styčného integračného tímu NATO (NATO Force Integration Unit) na Slovensku je v duchu akčného plánu, prijatého na samite Aliancie konaného vo Walese v septembri 2014. Tento plán potvrdzuje potrebu aktívnej veliteľskej štruktúry NATO a dôležitosť regionálnych odborných skúseností v rámci mnohonárodnej spolupráce. Stanovuje programy výcviku a cvičení zameraných na kolektívnu obranu a na precvičovanie komplexných reakcií na celú škálu civilno-vojenských scenárov od strategickej po taktickú úroveň, vrátane takzvanej "hybridnej" hrozby.

Účel styčného tímu, zvýšiť reakcieschopnosť Aliancie a uľahčiť nasadenie jednotiek veľmi rýchlej reakcie (VTJF) a jednotiek rýchleho nasadenia (NRF), dohľad nad prípravou, koordináciou a zabezpečením hladkého príjmu koaličných vojsk NATO v prípade ich nasadenia na území Slovenskej republiky, ako aj koordinácia cvičení medzi našimi ozbrojenými silami a ozbrojenými silami ostatných spojencov v NATO je teda v plnom súlade s týmto plánom.

Zriadenie styčného integračného tímu NATO, začlenené pod velenie mnohonárodného zborového veliteľstva severovýchod (MNC-NE) v Štetíne zvyšuje praktickú obranyschopnosť Slovenska a argumenty odporcov NATO sú v tomto prípade nepodložené. Zriadenie tohto styčného tímu zvyšuje interoperabilitu našej armády a jej pripravenosť riešiť potenciálne hrozby doma aj mimo územia štátu. Vojenská sila NATO spočíva práve aj v tom, že má už v stave bezpečnosti vybudovanú fungujúcu veliteľskú štruktúru, ktorá úzko spolupracuje s politickým vedením. Trvalá výmena informácií a odborných skúseností medzi vojenskými odborníkmi  a  schopnosť ozbrojených síl členských štátov aliancie úzko spolupracovať a spoločne plánovať robí z NATO jedinečnú organizáciu.

Že to bez fungujúcej organizácie a včasných rozhodnutí nejde, ukázala problematika imigrantov, ktorú EÚ akosi nezvláda.

Aj v tejto súvislosti by vláda SR a rezort obrany mali viac a lepšie informovať našu verejnosť nielen o výhodách, ale aj o povinnostiach vyplývajúcich z nášho členstva v NATO.  A ak o ničom inom, tak o povinnosti Slovenska dodržiavať Ústavu SR a jej článok č. 1., ktorý Slovenskú republiku zaväzuje plniť záväzky vyplývajúce z členstva v organizácii vzájomnej kolektívnej bezpečnosti a z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná.

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?