Zriadenie styčného integračného tímu NATO zvyšuje praktickú obranyschopnosť Slovenska

Autor: Ivan Máčovský | 9.10.2015 o 11:45 | Karma článku: 8,27 | Prečítané:  2685x

Na rokovaní ministrov obrany členských krajín severoatlantickej aliancie 8. októbra 2015 bolo prijaté rozhodnutie o zriadení styčného integračného tímu NATO (NATO Force Integration Unit) na Slovensku.

Diskusie na túto tému v rôznych denníkoch však naznačujú, že zriadenie styčného integračného tímu NATO na Slovensku je určitou časťou našej verejnosti vnímané negatívne. Nuž, opäť sa potvrdzuje, že problematika nášho členstva v NATO je politickými špičkami dlhodobo zanedbávaná. Jednou z neospravedlniteľných chýb je absencia adekvátnej komunikácie s verejnosťou. Nielen laická, ale často aj odborná verejnosť je vylúčená z komunikácie o otázkach obrany. Vytvára to priestor na vznik pochybností o otvorenosti a čistote rozhodnutí. Povinnosťou politických lídrov by malo byť pravidelne, otvorene a pravdivo informovať občanov Slovenska o aktuálnom stave a potrebách obrany. O tom, čo je potrebné na naplnenie všetkých zákonných povinností a našich spojeneckých záväzkov.

Vďaka členstvu v NATO získala Slovenská republika bezpečnostné garancie, ktoré sú zárukou prosperity a rozvoja našej spoločnosti. Zároveň sme však prevzali svoj podiel zodpovednosti za kolektívnu obranu a formovanie stabilného bezpečnostného prostredia v euroatlantickom priestore.

V demokratickej spoločnosti má každý právo vyjadriť svoj názor. Tento názor by sa však  mal opierať o fakty. A faktom je, že zriadenie styčného integračného tímu NATO (NATO Force Integration Unit) na Slovensku je v duchu akčného plánu, prijatého na samite Aliancie konaného vo Walese v septembri 2014. Tento plán potvrdzuje potrebu aktívnej veliteľskej štruktúry NATO a dôležitosť regionálnych odborných skúseností v rámci mnohonárodnej spolupráce. Stanovuje programy výcviku a cvičení zameraných na kolektívnu obranu a na precvičovanie komplexných reakcií na celú škálu civilno-vojenských scenárov od strategickej po taktickú úroveň, vrátane takzvanej "hybridnej" hrozby.

Účel styčného tímu, zvýšiť reakcieschopnosť Aliancie a uľahčiť nasadenie jednotiek veľmi rýchlej reakcie (VTJF) a jednotiek rýchleho nasadenia (NRF), dohľad nad prípravou, koordináciou a zabezpečením hladkého príjmu koaličných vojsk NATO v prípade ich nasadenia na území Slovenskej republiky, ako aj koordinácia cvičení medzi našimi ozbrojenými silami a ozbrojenými silami ostatných spojencov v NATO je teda v plnom súlade s týmto plánom.

Zriadenie styčného integračného tímu NATO, začlenené pod velenie mnohonárodného zborového veliteľstva severovýchod (MNC-NE) v Štetíne zvyšuje praktickú obranyschopnosť Slovenska a argumenty odporcov NATO sú v tomto prípade nepodložené. Zriadenie tohto styčného tímu zvyšuje interoperabilitu našej armády a jej pripravenosť riešiť potenciálne hrozby doma aj mimo územia štátu. Vojenská sila NATO spočíva práve aj v tom, že má už v stave bezpečnosti vybudovanú fungujúcu veliteľskú štruktúru, ktorá úzko spolupracuje s politickým vedením. Trvalá výmena informácií a odborných skúseností medzi vojenskými odborníkmi  a  schopnosť ozbrojených síl členských štátov aliancie úzko spolupracovať a spoločne plánovať robí z NATO jedinečnú organizáciu.

Že to bez fungujúcej organizácie a včasných rozhodnutí nejde, ukázala problematika imigrantov, ktorú EÚ akosi nezvláda.

Aj v tejto súvislosti by vláda SR a rezort obrany mali viac a lepšie informovať našu verejnosť nielen o výhodách, ale aj o povinnostiach vyplývajúcich z nášho členstva v NATO.  A ak o ničom inom, tak o povinnosti Slovenska dodržiavať Ústavu SR a jej článok č. 1., ktorý Slovenskú republiku zaväzuje plniť záväzky vyplývajúce z členstva v organizácii vzájomnej kolektívnej bezpečnosti a z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná.

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany SIEŤ

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.


Už ste čítali?