Pochybné výcvikové skupiny a paralelná armáda

Autor: Ivan Máčovský | 20.1.2016 o 5:30 | Karma článku: 6,63 | Prečítané:  1433x

Slovenská republika má už viac ako 10 rokov profesionálne ozbrojené sily. Poslední vojaci základnej vojenskej služby opustili kasárne v decembri 2005, a tak sa na území Slovenska skončil povinný výkon vojenskej služby.

Spoločnosť však tým stratila úzky kontakt s témou obrany a bezpečnosti štátu, ktorý spoločnosti z veľkej časti sprostredkovávali práve vojaci základnej služby a tieto otázky spoločnosť postupne odsunula na okraj svojho záujmu.

Naša krajina viac ako sedem desaťročí nezažila  ozbrojený vojenský konflikt a to, čo sa deje za našimi hranicami alebo na periférii Európy často vnímame, ako niečo vzdialené, čo sa nás bytostne netýka. U časti populácie to môže vyvolávať falošný pocit bezpečnosti. Pomaly sa zo spoločnosti vytrácajú generácie mužov, ktoré boli systematicky pripravované čeliť výzvam potenciálne spojeným s ohrozením bezpečnosti štátu. Spoločnosť tak nadobúda pocit, že bezpečnosť štátu je niečo samozrejmé a garantované. Štátnosť je v prvom rade o zaručovaní bezpečnosti, obranyschopnosti štátu a bez adekvátne vybudovaných ozbrojených síl nie je možné ju garantovať.

Súčasné výkyvy spojené s migračnou krízou spôsobili, že spoločnosť je náchylná viac tolerovať extrémizmus a vznik javov, ktoré sa ľahko môžu vymknúť spod kontroly, a ktoré môžu byť pre spoločnosť nebezpečné. Potvrdzujú to aktivity takzvaných slovenských brancov a v poslednej dobe aj fenomén takzvanej nelegálnej armády, ktorá chce chrániť Slovensko pred teroristami či násilným islamom.

Dlhodobý vlažný postoj politických špičiek k otázkam rozvoja obrany a teda obranyschopnosti štátu mohol u istej skupinky obyvateľstva vyvolať pocit, že vláda nedokáže garantovať bezpečnosť a obranyschopnosť Slovenska, čo primälo týchto dobrodruhov vziať rozvoj svojich branných schopností do vlastných rúk. Vziať do vlastných rúk či už spravodlivosť, alebo obranu svojho záujmu je u takýchto dobrodruhov otázkou poslednej možnosti, čo môže byť sprevádzané extrémnymi riešeniami. Našťastie nemáme skúsenosti s extrémistickými aktmi na území štátu, avšak dianie v okolitom svete nás denne presvedčuje o nebezpečnosti týchto tendencií.

#Sieť bude presadzovať aby štát prijal opatrenia, aby takéto tendencie nemali potrebu a ani šancu na vznik. Prevencia je totiž vždy efektívnejším riešením, ako neskoršie "liečiteľské" zákroky s neistým výsledkom.

V tejto súvislosti je nevyhnutné venovať pozornosť príprave a dostupnosti záloh už v stave bezpečnosti a ich precvičovaniu ešte v mieri. Rovnako je potrebné venovať pozornosť  príprave žiakov a študentov formou brannej prípravy. Je však potrebné, aby to bolo  plne pod kontrolou štátnych orgánov, a aby pochybné zoskupenia nemali pocit, že môžu v týchto otázkach nahradiť štát.

Ďalšie články nájdete aj na www.siet.sk

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany #SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?