Pochybné výcvikové skupiny a paralelná armáda

Autor: Ivan Máčovský | 20.1.2016 o 5:30 | Karma článku: 6,63 | Prečítané:  1419x

Slovenská republika má už viac ako 10 rokov profesionálne ozbrojené sily. Poslední vojaci základnej vojenskej služby opustili kasárne v decembri 2005, a tak sa na území Slovenska skončil povinný výkon vojenskej služby.

Spoločnosť však tým stratila úzky kontakt s témou obrany a bezpečnosti štátu, ktorý spoločnosti z veľkej časti sprostredkovávali práve vojaci základnej služby a tieto otázky spoločnosť postupne odsunula na okraj svojho záujmu.

Naša krajina viac ako sedem desaťročí nezažila  ozbrojený vojenský konflikt a to, čo sa deje za našimi hranicami alebo na periférii Európy často vnímame, ako niečo vzdialené, čo sa nás bytostne netýka. U časti populácie to môže vyvolávať falošný pocit bezpečnosti. Pomaly sa zo spoločnosti vytrácajú generácie mužov, ktoré boli systematicky pripravované čeliť výzvam potenciálne spojeným s ohrozením bezpečnosti štátu. Spoločnosť tak nadobúda pocit, že bezpečnosť štátu je niečo samozrejmé a garantované. Štátnosť je v prvom rade o zaručovaní bezpečnosti, obranyschopnosti štátu a bez adekvátne vybudovaných ozbrojených síl nie je možné ju garantovať.

Súčasné výkyvy spojené s migračnou krízou spôsobili, že spoločnosť je náchylná viac tolerovať extrémizmus a vznik javov, ktoré sa ľahko môžu vymknúť spod kontroly, a ktoré môžu byť pre spoločnosť nebezpečné. Potvrdzujú to aktivity takzvaných slovenských brancov a v poslednej dobe aj fenomén takzvanej nelegálnej armády, ktorá chce chrániť Slovensko pred teroristami či násilným islamom.

Dlhodobý vlažný postoj politických špičiek k otázkam rozvoja obrany a teda obranyschopnosti štátu mohol u istej skupinky obyvateľstva vyvolať pocit, že vláda nedokáže garantovať bezpečnosť a obranyschopnosť Slovenska, čo primälo týchto dobrodruhov vziať rozvoj svojich branných schopností do vlastných rúk. Vziať do vlastných rúk či už spravodlivosť, alebo obranu svojho záujmu je u takýchto dobrodruhov otázkou poslednej možnosti, čo môže byť sprevádzané extrémnymi riešeniami. Našťastie nemáme skúsenosti s extrémistickými aktmi na území štátu, avšak dianie v okolitom svete nás denne presvedčuje o nebezpečnosti týchto tendencií.

#Sieť bude presadzovať aby štát prijal opatrenia, aby takéto tendencie nemali potrebu a ani šancu na vznik. Prevencia je totiž vždy efektívnejším riešením, ako neskoršie "liečiteľské" zákroky s neistým výsledkom.

V tejto súvislosti je nevyhnutné venovať pozornosť príprave a dostupnosti záloh už v stave bezpečnosti a ich precvičovaniu ešte v mieri. Rovnako je potrebné venovať pozornosť  príprave žiakov a študentov formou brannej prípravy. Je však potrebné, aby to bolo  plne pod kontrolou štátnych orgánov, a aby pochybné zoskupenia nemali pocit, že môžu v týchto otázkach nahradiť štát.

Ďalšie články nájdete aj na www.siet.sk

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany #SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Žili v slávnej vile, no nikdy sa do nej nevrátili

Filmár David Cysař pátra po histórii svojich blízkych, ktorých za vojny obrali o unikátnu vilu. Stavbu od Adolfa Loosa otvoril verejnosti.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?