Slovensko musí byť spoľahlivejším spojencom v NATO

Autor: Ivan Máčovský | 10.2.2016 o 19:07 | Karma článku: 6,72 | Prečítané:  1337x

Výhodou členstva v NATO je účasť na rozhodovaní, medzinárodná viditeľnosť, kolektívna obrana, spravodlivé zdieľanie záťaže, schopnosť reagovať na nové bezpečnostné výzvy, stabilita, lepšie vzťahy medzi krajinami, a prosperita.                    

Vďaka členstvu v NATO a EÚ sme síce získali bezpečnostné garancie, ale zároveň sme prevzali svoj podiel zodpovednosti za kolektívnu obranu a formovanie stabilného bezpečnostného prostredia v euroatlantickom priestore.

V záujme Slovenska je, aby bolo silné a schopné zabezpečiť vlastnú obranyschopnosť a rovnako, aby bolo spoľahlivým a rešpektovaným členom NATO a EÚ. Najbežnejší spôsob, ako posilniť postavenie malej krajiny, je zvyšovanie jej vojenských spôsobilostí. Toto zvyšovanie vychádza z prirodzenej  túžby každej krajiny chrániť svoju územnú celistvosť a suverenitu. I keď sa zdá nemožné, aby malá krajina akou Slovensko je, úspešne odolávala ozbrojenému útoku veľkého a silnejšieho nepriateľa, aj malý štát musí byť schopný udržať sa dostatočne dlho, aby zabránil rýchlemu obsadeniu krajiny, a to až do príchodu vonkajšej pomoci zo strany spojencov.

Obrana a bezpečnosť je predovšetkým v národnej zodpovednosti. Tento princíp je zakotvený v čl. 3 Washingtonskej zmluvy, ktorý zaväzuje jednotlivých členov aliancie k tomu, aby samostatne, poprípade v súčinnosti s ostatnými spojencami dbali o trvalé zabezpečenie individuálnych, alebo spoločných schopností obrany odolávať ozbrojenému útoku.

Členstvo Slovenskej republiky v NATO prinieslo novú kvalitu zabezpečenia obrany štátu vyplývajúcu z článku 5. Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí, že útok proti jednému spojencovi bude považovaný za útok proti všetkým,  a ktorý zaväzuje spojencov k vzájomnej pomoci tak, aby nedošlo k zníženiu ich vlastnej obranyschopnosti. Keď nebudeme dostatočne riešiť obranyschopnosť nášho územia vlastnými silami podľa článku 3., nemôžeme logicky byť schopní poskytnúť adekvátnu pomoc ostatným spojencom podľa článku 5. a ani sa spoliehať na pomoc spojencov.

To isté sa týka iniciatívy EÚ "Pooling and Sharing" z poslednej dekády. Tu platí, že ak chceš niečo zdieľať (Sharing), najprv tým musíš disponovať a potom musíš byť schopný a ochotný ponúknuť to do spoločného balíka obrany (Pooling).

Aby sme mohli byť spoľahlivým spojencom, tak rozvoj síl a spôsobilostí predurčených pre kolektívnu obranu podľa článku 5 Severoatlantickej zmluvy sa musí stať jadrom ďalšej kvalitatívnej transformácie našich ozbrojených síl.

Slovensko je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Uznáva a dodržiava všeobecné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy, ktorými je viazaná, a svoje ďalšie medzinárodné záväzky. Preto neexistuje iná možnosť, ako je naplniť vlastné zákonné povinnosti pri obrane a ochrane Slovenskej republiky a rovnako zodpovedne a spoľahlivo napĺňanie medzinárodných záväzkov vyplývajúcich z nášho členstva v NATO a EÚ.

#Sieť sa hlási k záväzkom Slovenska dodržiavať individuálnu a kolektívnu schopnosť odolávať ozbrojenému útoku. V súlade s článkom 3 Washingtonskej zmluvy budeme na Slovensku udržiavať a rozvíjať svoju individuálnu a kolektívnu schopnosť odolávať ozbrojenému útoku.

Ďalšie články nájdete aj na www.siet.sk

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany #SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?