Slovensko musí byť spoľahlivejším spojencom v NATO

Autor: Ivan Máčovský | 10.2.2016 o 19:07 | Karma článku: 6,72 | Prečítané:  1371x

Výhodou členstva v NATO je účasť na rozhodovaní, medzinárodná viditeľnosť, kolektívna obrana, spravodlivé zdieľanie záťaže, schopnosť reagovať na nové bezpečnostné výzvy, stabilita, lepšie vzťahy medzi krajinami, a prosperita.                    

Vďaka členstvu v NATO a EÚ sme síce získali bezpečnostné garancie, ale zároveň sme prevzali svoj podiel zodpovednosti za kolektívnu obranu a formovanie stabilného bezpečnostného prostredia v euroatlantickom priestore.

V záujme Slovenska je, aby bolo silné a schopné zabezpečiť vlastnú obranyschopnosť a rovnako, aby bolo spoľahlivým a rešpektovaným členom NATO a EÚ. Najbežnejší spôsob, ako posilniť postavenie malej krajiny, je zvyšovanie jej vojenských spôsobilostí. Toto zvyšovanie vychádza z prirodzenej  túžby každej krajiny chrániť svoju územnú celistvosť a suverenitu. I keď sa zdá nemožné, aby malá krajina akou Slovensko je, úspešne odolávala ozbrojenému útoku veľkého a silnejšieho nepriateľa, aj malý štát musí byť schopný udržať sa dostatočne dlho, aby zabránil rýchlemu obsadeniu krajiny, a to až do príchodu vonkajšej pomoci zo strany spojencov.

Obrana a bezpečnosť je predovšetkým v národnej zodpovednosti. Tento princíp je zakotvený v čl. 3 Washingtonskej zmluvy, ktorý zaväzuje jednotlivých členov aliancie k tomu, aby samostatne, poprípade v súčinnosti s ostatnými spojencami dbali o trvalé zabezpečenie individuálnych, alebo spoločných schopností obrany odolávať ozbrojenému útoku.

Členstvo Slovenskej republiky v NATO prinieslo novú kvalitu zabezpečenia obrany štátu vyplývajúcu z článku 5. Severoatlantickej zmluvy, ktorý hovorí, že útok proti jednému spojencovi bude považovaný za útok proti všetkým,  a ktorý zaväzuje spojencov k vzájomnej pomoci tak, aby nedošlo k zníženiu ich vlastnej obranyschopnosti. Keď nebudeme dostatočne riešiť obranyschopnosť nášho územia vlastnými silami podľa článku 3., nemôžeme logicky byť schopní poskytnúť adekvátnu pomoc ostatným spojencom podľa článku 5. a ani sa spoliehať na pomoc spojencov.

To isté sa týka iniciatívy EÚ "Pooling and Sharing" z poslednej dekády. Tu platí, že ak chceš niečo zdieľať (Sharing), najprv tým musíš disponovať a potom musíš byť schopný a ochotný ponúknuť to do spoločného balíka obrany (Pooling).

Aby sme mohli byť spoľahlivým spojencom, tak rozvoj síl a spôsobilostí predurčených pre kolektívnu obranu podľa článku 5 Severoatlantickej zmluvy sa musí stať jadrom ďalšej kvalitatívnej transformácie našich ozbrojených síl.

Slovensko je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Uznáva a dodržiava všeobecné pravidlá medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy, ktorými je viazaná, a svoje ďalšie medzinárodné záväzky. Preto neexistuje iná možnosť, ako je naplniť vlastné zákonné povinnosti pri obrane a ochrane Slovenskej republiky a rovnako zodpovedne a spoľahlivo napĺňanie medzinárodných záväzkov vyplývajúcich z nášho členstva v NATO a EÚ.

#Sieť sa hlási k záväzkom Slovenska dodržiavať individuálnu a kolektívnu schopnosť odolávať ozbrojenému útoku. V súlade s článkom 3 Washingtonskej zmluvy budeme na Slovensku udržiavať a rozvíjať svoju individuálnu a kolektívnu schopnosť odolávať ozbrojenému útoku.

Ďalšie články nájdete aj na www.siet.sk

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany #SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Marek Maďarič

Upratovačka nevycestovala, minister zostal (píše Marek Maďarič)

Ak minister Lajčák potreboval garancie, aby zostal v pozícii ministra, mal si ich pýtať aj od poslanca Marčeka.

SVET

Delegáti krajín v Marrakéši prijali Globálny pakt OSN

Na konferencií OSN sa v pondelok stretli zástupcovia z približne 150 krajín.


Už ste čítali?