Vševojsková armáda verzus špecializácia

Autor: Ivan Máčovský | 17.2.2016 o 17:12 | Karma článku: 7,03 | Prečítané:  1641x

Pri včerajšom odpočte rezortu obrany za posledné štyri roky minister Glváč viackrát spomenul zdrojovú nedostatočnosť, ktorou rezort trpí pri výstavbe a modernizácii ozbrojených síl. 

Dnes žiadna krajina nemá dostatok zdrojov na udržiavanie celého spektra obranných spôsobilostí potrebných na elimináciu hrozieb vyplývajúcich z meniaceho sa bezpečnostného prostredia. Ide o protiraketovú obranu, jednotlivé druhy letectva a bojových a palebných prostriedkov pozemných síl (tankové vojsko, všetky druhy delostrelectva ...), ale tiež o systémy včasného varovania podobné systému AWACS, ktorými Slovensko nikdy nebude samostatne disponovať kvôli ich náročnosti. V tomto kontexte je úzka spolupráca spojencov v NATO a partnerov v EÚ na prioritizácii a špecializácii obranných spôsobilosti zásadná.

Už na pražskom summite Slovenská republika deklarovala, že naše ozbrojené sily sa zamerajú na štyri oblasti špecializácie, a to na ženijné jednotky, OPZHN (ochrana proti zbraniam hromadného ničenia), vojenskú políciu a špeciálne jednotky. V nadväznosti na toto rozhodnutie boli v určitom rozsahu vybudované obranné spôsobilosti vo všetkých zmienených oblastiach. Azda najvýraznejšie úspechy v mnohonárodnom nasadení dosiahli slovenskí  EOD  experti (Explosive Ordnance Disposal - ničenie výbušných zariadení),  za  čo  boli  ocenení  nielen  na Slovensku, ale aj v USA, Francúzsku a v NATO.

Nedávno podpísané Memorandum o porozumení o výstavbe Centra výnimočnosti pre kontrarozviedku svedčí o ďalšom rozšírení oblastí špecializácie ozbrojených síl pre ich ďalší efektívny rozvoj v rámci iniciatívy „inteligentnej obrany“ prijatej na summite NATO v Chicagu v roku 2012.

Vzájomné doplňovanie chýbajúcich spôsobilosti medzi spojencami v NATO a partnermi v EÚ si však vyžaduje absolútnu dôveru, spoľahlivosť a záruku, že potrebná spôsobilosť bude v čase krízy krajine, ktorá ju požaduje, aj skutočne poskytnutá.

Naša armáda, rovnako ako aj armády spojencov majú zákonom stanovené úlohy a povinnosti, ktoré musia byť riešené na národnej úrovni. Preto sa mnohé krajiny rozhodli zachovať základné vojenské spôsobilostí, aby mohli byť schopné vysporiadať sa s životne dôležitými národnými požiadavkami. To by však nemalo stáť v ceste výraznejšej nadnárodnej spolupráci v oblasti rozvoja spôsobilostí.

Čo sa týka Slovenska, zatiaľ najväčším úspechom nadnárodnej spolupráce v rámci V4 bolo zrejme vytvorenie spoločnej bojovej skupiny EÚ BG pod vedením Poľska, ako vedúcej krajiny s pohotovosťou od 1. januára 2016.

Aj pri zachovaní vševojskového charakteru armády by sa Slovensko mohlo ďalej špecializovať na tie spôsobilosti, ktorými už disponuje, ktoré sú jedinečné a o ktoré je záujem. Tieto spôsobilosti by mali reflektovať národnú politicko-vojenskú úroveň ambície, ako aj požiadavky spojencov a partnerov v rámci obranného plánovania NATO a EÚ. V každom prípade špecializácia vyžaduje reálne priority a dostupné finančné prostriedky. Ani v tejto oblasti nič nie je zadarmo. Preto je potrebné k otázkam špecializácie pristupovať citlivo a zodpovedne. V neposlednom rade treba zdôrazniť, že  problematika špecializácie ozbrojených síl poskytuje taktiež príležitosti pre domáci obranný priemysel, vrátane relevantných subjektov výskumu a vývoja.

#Sieť si je vedomá potreby modernizácie, špecializácie a unifikácie síl. Preto bude podporovať špecializáciu Ozbrojených síl Slovenskej republiky v oblastiach, v ktorých máme skúsenosti, a ktoré sa budú maximálne rozvíjať a následne ponúkať do operácií medzinárodného krízového manažmentu.

Ďalšie články nájdete aj na www.siet.sk

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany #SIEŤ

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?