Posilňovanie východného krídla NATO

Autor: Ivan Máčovský | 24.2.2016 o 5:21 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  2487x

Posilnenie prítomnosti NATO vo východnej Európe vysiela jasný signál, že bezpečnostné záruky, ktoré aliancia ponúka svojim členom sú reálne, a nie iba na papieri.  

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v pondelok na stretnutí so svojím poľským kolegom Witoldom Waszczykowským uviedol, že Slovensko považuje za dôležité posilniť vojenskú prítomnosť Severoatlantickej aliancie vo východných štátoch NATO a je nevyhnutné jasne ukázať, že aliancia má všetkých členov na jednej úrovni. Nuž, vzhľadom na pretrvávajúci konflikt na Ukrajine, a z toho vyplývajúce ohrozenia východnej časti Európy je posilňovanie východného krídla NATO logické. Posilnenie prítomnosti NATO vo východnej Európe vysiela jasný signál, že bezpečnostné záruky, ktoré aliancia ponúka svojim členom, vrátane Poľska a pobaltských štátov Estónska, Litvy a Lotyšska sú reálne, a nie iba na papieri.  Snáď ani netreba zdôrazňovať,  že kolektívna obrana je jedným z najväčších prínosov členstva v NATO. V kontexte spravodlivého zdieľania záťaže, každý členský štát primerane prispieva do spoločne financovaných zdrojov NATO, prispieva vojakmi a materiálom do spoločných operácií na udržiavanie mieru a poskytuje personál na rôzne funkcie v rámci rôznych inštitúcií a veliteľstiev NATO. Aj napriek tomu, že členstvo v NATO nie je lacná záležitosť, výhody členstva v tejto organizácii jasne prevažujú nad vynaloženými nákladmi.

Potešiteľné je, že minister Lajčák pripomenul, že Slovensko sa plne hlási k záverom minuloročného summitu NATO vo Walese, ktoré hovoria o potrebe posilnenia obranyschopnosti aliancie, a tiež o zvýšení výdavkov na obranu. Jeho poznámka, že Slovensko vymedzilo na obranu približne dve percentá HDP, pričom dúfa, že sa tento objem ešte zvýši dáva nádej, že aj tradičný rezervovaný postoj premiéra Fica k potrebe rozvoja obrany bude po voľbách, nech dopadnú akokoľvek, zmenený a vláda konečne prijme opatrenia smerujúce k posilneniu obranyschopnosti Slovenskej republiky. Bez adekvátne vybudovaných ozbrojených síl to však nebude možné. Samozrejme pripomínam, že Slovensko malo rozpočet na obranu blížiaci sa dvom percentám HDP naposledy v časoch, kedy muselo nevyhnutne  prijať politické opatrenia na vymanenie sa spoločnosti z mečiarizmu. Po vstupe do NATO je rozpočet na obranu každoročne nižší - dnes cca 1,1 % HDP.

#Sieť pokladá členstvo v NATO a EÚ za efektívnu záruku našej bezpečnosti a obranyschopnosti. Budeme podporovať posilňovanie transatlantickej väzby a strategické partnerstvá a aktívne sa budeme podieľať na tvorbe a realizácii spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ v zmysle Lisabonskej zmluvy.  

Ďalšie články nájdete aj na www.siet.sk

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany #SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Marek Maďarič

Upratovačka nevycestovala, minister zostal (píše Marek Maďarič)

Ak minister Lajčák potreboval garancie, aby zostal v pozícii ministra, mal si ich pýtať aj od poslanca Marčeka.

SVET

Delegáti krajín v Marrakéši prijali Globálny pakt OSN

Na konferencií OSN sa v pondelok stretli zástupcovia z približne 150 krajín.


Už ste čítali?