Bez obrany a bezpečnosti nemá zmysel hovoriť o stabilite a prosperite spoločnosti

Autor: Ivan Máčovský | 2.3.2016 o 8:05 | (upravené 3.3.2016 o 10:36) Karma článku: 7,34 | Prečítané:  1347x

Neexistuje žiadna udržateľná demokracia, stabilita, prosperita, alebo právny štát bez zaručenia obrany a bezpečnosti.

Konečným prínosom členstva v NATO je prosperita štátu. Kolektívna obrana vyplývajúca z členstva v aliancii poskytuje  členským krajinám vyššiu úroveň bezpečnosti, ktorá zvyšuje ich politickú a ekonomickú atraktivitu. Spojenecké záväzky a garancie taktiež pomáhajú vytvárať priaznivé a stabilné prostredie pre finančné a ekonomické investície na Slovensku. Stabilné a bezpečné prostredie v spojení s ekonomickou prosperitou podporuje demokraciu a politickú stabilitu štátu a prináša vyšší životný štandard a spokojnosť občanov, čo na druhej strane znižuje  napätie v spoločnosti. Ekonomické uspokojenie potrieb ľudí v konečnom dôsledku teda vedie k nenásilného riešeniu konfliktov v spoločnosti. Inými slovami, ekonomická prosperita je základom pre demokratickú a politickú stabilitu spoločnosti. Bez bezpečnosti preto nemá zmysel hovoriť o stabilite, demokracii, hospodárskom raste a prosperite.

Nová vláda, ktorá vzíde z tohtoročných parlamentných volieb bude stáť pred mimoriadne dôležitými úlohami v roku 2016 týkajúce obrany a bezpečnosti. Ide o naše nadchádzajúce polročné predsedníctvo v Rade európskej únie, ktorej agenda, okrem iného, bude zrejme zameraná aj na bezpečnosť a obranu v súvislosti s migračnou krízou a situáciou v Sýrii. Rovnako dôležitou úlohou bude príprava účasti najvyšších predstaviteľov štátu na summit NATO, ktorý sa uskutoční  8.- 9. júla vo Varšave, kde sa predpokladá diskusia nielen o pokračovaní zvyšovania akcieschopnosti aliancie na jej východnom okraji, ale aj diskusia o migračnej kríze a Sýrii. Slovensko má prirodzene záujem na posilňovaní oboch zoskupení v mene posilňovania vlastnej bezpečnosti a prosperity.

#Sieť považuje obranyschopnosť Slovenska za prirodzenú súčasť štátnosti. Chceme presadiť, aby štát občanovi zaistil pocit bezpečia, chránil jeho záujmy a prostredie, v ktorom žije. Chceme, aby štát v súlade s ústavou rozvíjal úctu k hodnotám slobody a demokracie,  a svojim konaním presvedčil občana, že prostriedky vynakladané na obranu sú použité efektívne, hospodárne  a transparentne. Štát prijíma rozhodnutia v mene občanov. To si vyžaduje otvorenosť k verejnosti a posilňovanie aktívneho prístupu občanov k obrane.

Ďalšie články nájdete aj na www.siet.sk

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany #SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?