Bez obrany a bezpečnosti nemá zmysel hovoriť o stabilite a prosperite spoločnosti

Autor: Ivan Máčovský | 2.3.2016 o 8:05 | (upravené 3.3.2016 o 10:36) Karma článku: 7,34 | Prečítané:  1346x

Neexistuje žiadna udržateľná demokracia, stabilita, prosperita, alebo právny štát bez zaručenia obrany a bezpečnosti.

Konečným prínosom členstva v NATO je prosperita štátu. Kolektívna obrana vyplývajúca z členstva v aliancii poskytuje  členským krajinám vyššiu úroveň bezpečnosti, ktorá zvyšuje ich politickú a ekonomickú atraktivitu. Spojenecké záväzky a garancie taktiež pomáhajú vytvárať priaznivé a stabilné prostredie pre finančné a ekonomické investície na Slovensku. Stabilné a bezpečné prostredie v spojení s ekonomickou prosperitou podporuje demokraciu a politickú stabilitu štátu a prináša vyšší životný štandard a spokojnosť občanov, čo na druhej strane znižuje  napätie v spoločnosti. Ekonomické uspokojenie potrieb ľudí v konečnom dôsledku teda vedie k nenásilného riešeniu konfliktov v spoločnosti. Inými slovami, ekonomická prosperita je základom pre demokratickú a politickú stabilitu spoločnosti. Bez bezpečnosti preto nemá zmysel hovoriť o stabilite, demokracii, hospodárskom raste a prosperite.

Nová vláda, ktorá vzíde z tohtoročných parlamentných volieb bude stáť pred mimoriadne dôležitými úlohami v roku 2016 týkajúce obrany a bezpečnosti. Ide o naše nadchádzajúce polročné predsedníctvo v Rade európskej únie, ktorej agenda, okrem iného, bude zrejme zameraná aj na bezpečnosť a obranu v súvislosti s migračnou krízou a situáciou v Sýrii. Rovnako dôležitou úlohou bude príprava účasti najvyšších predstaviteľov štátu na summit NATO, ktorý sa uskutoční  8.- 9. júla vo Varšave, kde sa predpokladá diskusia nielen o pokračovaní zvyšovania akcieschopnosti aliancie na jej východnom okraji, ale aj diskusia o migračnej kríze a Sýrii. Slovensko má prirodzene záujem na posilňovaní oboch zoskupení v mene posilňovania vlastnej bezpečnosti a prosperity.

#Sieť považuje obranyschopnosť Slovenska za prirodzenú súčasť štátnosti. Chceme presadiť, aby štát občanovi zaistil pocit bezpečia, chránil jeho záujmy a prostredie, v ktorom žije. Chceme, aby štát v súlade s ústavou rozvíjal úctu k hodnotám slobody a demokracie,  a svojim konaním presvedčil občana, že prostriedky vynakladané na obranu sú použité efektívne, hospodárne  a transparentne. Štát prijíma rozhodnutia v mene občanov. To si vyžaduje otvorenosť k verejnosti a posilňovanie aktívneho prístupu občanov k obrane.

Ďalšie články nájdete aj na www.siet.sk

Ivan Máčovský, vedúci pracovnej skupiny pre národnú obranu strany #SIEŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?